העמותה לילדים בסיכון
המרכז לילדים בסיכון
 
 

המערך הטיפולי המשלים

הנגשת שלש שעות הסל הבריאותי לילדים ונערים על הרצף האוטיסטי

שירות זה מאפשר להורים להרחיב את סל הטיפולים אותו מקבל ילדם בשעות הצהריים בתוך בתי הספר. ולהוסיף את שלוש שעות הטיפול השבועיות להם זכאי כל ילד מטעם קופות החולים, בעזרת צוות של מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית, קלינאית תקשורת ופסיכולוג/ית או עו"ס/ית קלינ/ית. צוות זה יעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הצוות החינוכי והטיפולי של בית הספר.

שירות זה מאפשר למטפלים התמחות ייחודית בטיפול באוטיזם בתקופת הילדות המאוחרת וגיל ההתבגרות –תכנית הכשרה תלת שנתית הכוללת הדרכות אישיות על ידי מדריכים מומחים לאוטיזם ובעלי ותק בתחום, סמינרים שבועיים והשתלמויות.

המערך פועל במספר ערים ברחבי הארץ

 ה'מערך הטיפולי המשלים' הינו תכנית חדשנית ופורצת דרך של העמותה לילדים בסיכון, המאפשרת לילדים ונערים על הרצף האוטיסטי להמשיך ולקבל מטעם משרד הבריאות (קופות החולים) טיפולים פרא-רפואיים מקצועיים ותואמי גיל גם בהגיעם לגילאי בית הספר היסודי והתיכון.

המערך הטיפולי המשלים הוא פרי שיתוף פעולה בין העמותה לבין מנהל החינוך, השירות הפסיכולוגי, הפיקוח על החינוך המיוחד, המתי"א והרווחה ברשויות שונות ברחבי הארץ. המערך הוכר על ידי משרד הבריאות כמענה טיפולי מיטבי לילדים אוטיסטים בגילאי 7-18. הוא פרי חשיבה משותפת עם צוות אוטיזם של משרד החינוך, והוא רשום באתר המגזר השלישי במשרד החינוך

עקרונותיו הינם:

  •     מימוש הזכאות הקבועה בחוק - המערך המשלים מאפשר לכל ילד/ה ונער/ה המאובחן על הרצף האוטיסטי לממש את זכאותו לשלוש שעות טיפול שבועיות מתחומי הטיפול הבאים: טיפולים פסיכולוגיים, קלינאות תקשורת וריפוי בעיסוק, ובשלוש אופנויות טיפול: טיפול פרטני, טיפול קבוצתי וליווי וייעוץ להורים.

 

  •     הנגשה פיזית וכלכלית - הטיפולים ניתנים בתוך בתי הספר בהם לומדים הילדים, בשעות הצהריים, לאחר תום לימודי הליבה. עובדה זו חוסכת מההורים "התרוצצות" בין מטפלים שונים עם תום שעות הלימודים הארוכות, ומפנה את שעות אחר הצהריים והערב לפעילויות פנאי ומשפחה. בנוסף, תעריפי המערך הטיפולי המשלים תואמים לתעריפי ההחזרים מקופות החולים, ובאזורים מסוימים אף מוסדר באמצעות טפסי 17. כך הופכים הטיפולים כולם לשווים לכל נפש.

 

  •     שמירה על רצף טיפולי – טיפולי המערך המשלים נמשכים 12 חדשים בשנה (למעט החופשות המקובלות במגזר הציבורי), כולל בזמן חופשות במערכת החינוך הכללית (טיפולים מתקיימים בחופשת סוכות, חנוכה, פסח ובחופשת הקיץ מלבד החופשה המקובלת במסגרות החינוך המיוחד).

 

  •     אינטגרציה - קיום הטיפולים בתוך בתי הספר מאפשר תקשורת שוטפת בין צוות מטפלי המערך לבין הצוות החינוכי והטיפולי של בית הספר, כולל ניסוח משותף של תכנית טיפולית וחלוקת עבודה יעילה ומתעדכנת. מטפלי המערך לוקחים חלק בישיבות צוות בבית הספר מספר פעמים בשנה, ללא צורך בתשלום נוסף מטעם ההורים, ועומדים בקשר שוטף עם גורמים נוספים המטפלים בילד, בהתאם לבקשת ההורים. משרדי המערך מצויים בקשר שוטף גם עם קופות החולים.

 

  •     התמחות ייחודית בטיפול באוטיזם בתקופת הילדות המאוחרת וגיל ההתבגרות – מטפלי המערך הטיפולי המשלים לוקחים חלק בתכנית הדרכה והכשרה ייחודית,המכשירה אותם לטיפול בילדים ובני נוער על הספקטרום האוטיסטי. תכנית ההכשרה כוללת הדרכות אישיות על ידי מדריכים מומחים לאוטיזם ובעלי ותק בתחום, סמינרים שבועיים והשתתפות במספר השתלמויות מדי שנה, בהן מתעדכנים המטפלים בהתפתחויות המקצועיות החדשניות ביותר בתחום.

 

  •     דגש על רכישת כישורי חיים ומיומנויות חברתיות תואמי גיל – מטפלי המערך הטיפולי המשלים שמים להם למטרה לקדם את יכולות התפקוד העצמאיות של כל מטופל ומטופל, ולעודד את רכישתם של כישורי חיים ומיומנויות חברתיות תואמי גיל, כמו גם את העברתם והכללתם לסביבת החיים הטבעית, תוך הפחתה הדרגתית של רמת התמיכה הנדרשת.

 

  •     דגש על טיפולים קבוצתיים  - המערך הטיפולי המשלים מציע מגוון רחב של קבוצות טיפוליות, העוסקות בעולמות-תוכן רלוונטיים לכל קבוצת גיל, ככלי ראשון במעלה לקידום יכולותיהם התקשורתיות והחברתיות של ילדים ונערים בספקטרום האוטיסטי, ולשם שילובם המיטבי בקרב בני גילם.

 

  •     ההורים במרכז – המערך הטיפולי המשלים רואה בהורים את סוכן הטיפול העיקרי והמשמעותי ביותר עבור בנם/בתם. ההורים הם הבוחרים את סוגי הטיפולים שיקבל ילדם ואת תדירותם, ושותפים בניסוח המטרות הטיפוליות, כחלק מהשיח המתמיד בין ההורים, המערך הטיפולי המשלים והגורמים המטפלים בילד בבית הספר. בנוסף, המערך הטיפולי המשלים מעניק מגוון הדרכות מקצועיות להורים, על ידי אנשי מקצוע מוסמכים בתחומי הטיפול השונים, לשם פיתוח יכולתם לקדם את ילדם לכדי מימוש מלוא הפוטנציאלים הטמונים בו.

 

  •     העצמת הילד / הנער המטופל – המערך הטיפול המשלים מחזיק בתפיסת עולם המכירה במטופל כאישיות שלמה וייחודית, ולא רק "אוטיסט", ורואה באוטיזם היבט אחד בזהות העצמית, ולא את מהותה. כפועל יוצא, מטפלי המערך מדגישים ומטפחים את נקודות החוזק הייחודיות לכל מטופל כאדם, ולא רק מטפלים בנקודות החולשה. המערך המשלים שם דגש על הכרת העצמי, סינגור עצמי, והפיכת המטופל לסוכן פעיל בתהליך קידומו ושילובו המיטבי בחברה.


  • אוטיזם כחלק מהמגוון האנושי – אנו דוגלים בתפיסה לפיה אוטיזם איננו בהכרח מחלה שיש  לרפא ולהעלים, אלא חלק מהמגוון האנושי הברוך. החברה זקוקה לפרטים בעלי מאפיינים אוטיסטיים, לא פחות משאלו זקוקים לקבלת החברה. אוטיסטים זכאים לכל ההתאמות הדרושות להם על מנת להוציא לפועל את יכולותיהם ולממש את חלומותיהם, כמו גם  להכרת החברה בערכם של הכישורים הייחודיים להם. הם זכאים לקחת חלק פעיל ומרכזי בעיצוב גורלם. 

לפניות למערך הטיפולי המשלים 

דוא"ל: maarach.holon@childrenatrisk.org.il

 

טלפון: 03-5602352


לראש הדף