העמותה לילדים בסיכון
מהו אוטיזם
 
 

הגדרת הקשת האוטיסטית ותיאורה

הקשת האוטיסטית הוא מושג הנוגע לטווח הפרעות התפתחותיות מורכבות המופיעות על פי רוב במהלך שלוש שנות החיים הראשונות ומשפיעות על יכולת האדם לתקשר עם אחרים.

הקשת, או הספקטרום האוטיסטי מתייחסים למכלול הפרעות, בינהן אוטיזם קלאסי ואספרגר, וכן הפרעות שנמצאות בטווח כמו PDD-NOS ו ASD. מונח הספקטרום או הקשת בא לתאר הפרעות בדרגות שונות של השפעה על היכולות והתפקוד.

ישנן שלוש התבטאויות מרכזיות להפרעה אוטיסטית:

  1. ליקויים ביכולת החברתית, אמפטיה, והיכולת להבין את מצב הרוח וכוונותיהם של אחרים, המובילים לבעיה ביצירת קשרים חברתיים.
  2. נוקשות וחזרתיות הכוללות התנהגות סטריאוטיפית (חזרה חסרת משמעות על תנועות, קולות ופעילויות) וכן צורך בשיגרה ברורה והתנגדות חרדתית לשינוי.
  3. ליקוי בשפה, תקשורת ומשחק דימיוני.

בחיי היומיום יתכן ויופיעו בילדים הלוקים בהפרעה עיכוב או העדר שפה מדוברת, חזרה על קולות או תנועות (נפנוף חוזר של אצבעות הידיים, סבוב חוזר של חפצים), קשר עין מועט, העדר עניין בקשרים עם ילדים אחרים, העדר משחק של "בכאילו", רגישות גבוהה לגירויים חושיים ועוד.

בלוקים בהפרעות הקשב יופיעו בשכיחות גבוהה גם הפרעות נוספות כמו פיגור שכלי והפרעות למידה.
בפברואר 2007 פרסם המרכז האמריקני לטיפול ומניעה במחלות דו"ח מסכם על שכיחות האוטיזם באוכלוסיה. ההערכה היא שכיום 1 מכל 150 ילדים לוקה בהפרעה. אין הבדל בשכיחות הפרעות הקשת האוטיסטית בין ארצות שונות, רמות הכנסה כלכלית, או סגנונות חיים. עם זאת ידוע כי ההפרעה שכיחה פי ארבע בבנים לעומת בנות.

כפי הנראה אין סיבה יחידה להתפתחות הפרעות הקשת, אולם המחקר בתחום הולך ומתפתח עם הגברת המודעות והמימון של גופים פרטיים וממשלתיים ברחבי העולם ובישראל.

 

  • אבחון

  • שיטות טיפול

  • מידע למשפחה וחברים